eng pl
Strona Główna » AKTUALNOŚCI » Ogłoszenia

Informujemy, iż na wniosek Samorządu Studentów UJ Jego Magnificencja Rektor ustalił dzień 31 października 2016 roku dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych.

 

KOMUNIKAT - pobierz

 

... czytaj więcej

Dział Współpracy Międzynarodowej UJ uprzejmie informuje o trwającej kwalifikacji na 1-tygodniowe wyjazdy w celach dydaktycznych i szkoleniowych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Programu Erasmus+ Akcja Mobilność z krajami programu(KA 103) oraz Akcja Mobilność z krajami partnerskimi (KA 107). 

... czytaj więcej

 

BIBLIOTEKA INSTYTUTU PEDAGOGIKI

ul. Reymonta 4, poziom „-1”, pokój „-155 H”

30-059 Kraków

tel. 12 663 27 54 

W  zakładce “Biblioteka” zamieszczony został uaktualniony Regulamin udostępniania zbiorów w bibliotece Instytutu Pedagogiki . Proszę o zapoznanie się ze zmianami  w zasadach wypożyczenia  książek.  

 

... czytaj więcej

Dział Współpracy Międzynarodowej UJ ogłasza konkurs na wyjazdy w ramach wymiany bilateralnej z uczelniami europejskimi w roku kalendarzowym 2017

oraz z uczelniami amerykańskimi i azjatyckimi w roku akademickim 2017/2018.

 

 

... czytaj więcej

Zakład Pedagogiki Kultury i Historii Idei Pedagogicznych Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów „PAIDEIA” serdecznie zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt.  „Ideologie edukacji”, która odbędzie się 16 września 2016 roku w Instytucie Pedagogiki, ul. Batorego 12, sala witrażowa w  Krakowie.

 

 

... czytaj więcej
Zaproszenie15/09/2016

W 23 września odbędzie się spotkanie integracyjne wieńczące projekt Bezinteresowność sztuki, w ramach którego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz na terenie ośrodka Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” odbył się cykl warsztatów dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną

 

... czytaj więcej

Dział Międzynarodowej Wymiany Studenckiej ogłasza uruchomienie II Rekrutacji na semestr letni 2016/17 na stypendia dla wyjeżdżających studentów w ramach programu ERASMUS+

 

Harmonogram II Rekrutacji:

- 26.09.2016 - 14.10.2016 - składanie dokumentów przez studentów do koordynatorów wydziałowych/instytutowych

- 17.10. -21.10.206 - przeprowadzenie kwalifikacji, ogłoszenie wyników oraz przesłanie protokołów do DMWS

- 24.10. - 26.10.2016 - procedura odwoławcza

do 28.10.2016. - przesłanie do DMWS ewentualnych zmian wynikających z procedury odwoławczej.

 

Aktualna informacja znajduje się na stronie DMWS:

http://www.dmws.uj.edu.pl/wyjezdzajacy-studenci/erasmus-studia

w zakładce REKRUTACJA.


... czytaj więcej

Fundacja Fundusz Partnerstwa ogłasza o konkurs na najlepszy wniosek, w którym będą opisane działania mające na celu zaktywizowanie społeczności lokalnej w zakresie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego!

Trzy najlepsze wnioski zostaną nagrodzone!!! 

Regulamin konkursu oraz wzór konkursowego wniosku są dostępne na stronie: www.ffp.org.pl

Zgłoszenia są przyjmowane do 10 sierpnia - przesyłajcie je na adres mailowy: fundusz@ffp.org.pl!

UWAGA!
Fundacja Fundusz Partnerstwa może zaproponować autorowi najciekawszego wniosku lub pojedynczych pomysłów pomoc lub możliwość realizacji zadania!

Serdecznie zapraszamy do udziału! 

 

 

... czytaj więcej

program_stypendialny_d7a7846070975cb35780412a26aca36e.jpg

 

Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do składania aplikacji do Programu Stypendialnego o dofinansowanie udziału w konferencji Group Relations „Making the Difference - Leadreship & Authority in Groups and Organisations”, która odbędzie się w dniach 22 - 25 września 2016 roku w Krakowie.

Program kierowany jest do pracowników sektora NGO, administracji publicznej, edukacji publicznej, służby zdrowia, opieki społecznej, terapeutów, studentów i doktorantów. Umożliwia on uzyskanie dofinasowania udziału w konferencji od 80% do 100% wysokości opłaty.

Uczestnictwo w konferencji może być cennym doświadczeniem dla wszystkich osób pracujących z grupami oraz źródłem informacji o dynamice grupy, wsparciem w wyzwaniach związanych z psychologią organizacji i zarządzania.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 31 lipca.

Więcej informacji:

http://www.wszechnica.uj.pl/pl/facylitator/making_the_difference_leadership/program_stypendialny/

 

... czytaj więcej

W dniach 9 - 13.05. w progach naszego Instytutu, w ramach programu Erasmus+, gościła reprezentacja University of Patras (Grecja) w osobach:

dr Anastasia Chrysanthopolou - Department of Education, The Foreign Languages Teaching Unit;

dr Georgia Parparousi -  Department of Educational Sciences and Early Childhood Education (Music Education);

dr Yianna Roilou - Department of Theatre Studies.

Panie doktor przeprowadziły zajęcia z doktorantami oraz studentami w swoich obszarach zainteresowań.

To co było dla Nich wspólne, to wskazywanie znaczenia kultury greckiej w rozwoju cywilizacji europejskiej na poziomie języka, muzyki i teatru. Oprócz zajęć realizowanych ze studentami przeprowadzono serię indywidualnych spotkań, konsultacji w w/w obszarach.

Za udział w organizacji wizyty podziękowania należą się: dr Julii Kluzowicz, dr Krzysztofowi Polakowi, dr Joannie Torowskiej oraz dr Bartłomiejowi Gołkowi.

W perspektywie rewizyta w pięknym Patras!

 

dr Jacek Bylica 

 

 

... czytaj więcej

W dniu 28.06 w Zakładzie Pedagogiki Szkolnej i Dydaktyki Akademickiej Instytutu Pedagogiki UJ gościła Helen Askell-Williams z Flinders University. Spotkanie służyło wymianie doświadczeń naukowych i nawiązaniu współpracy badawczej z ośrodkiem akademickim z Australii. Do tej współpracy zaproszeni są wszyscy pracownicy Instytutu Pedagogiki UJ. W najbliższym czasie prof. Askell-Williams udostępni listę potencjalnych obszarów naukowo- badawczych, dzięki którym będzie możliwe zaplanowanie realizacji wspólnych inicjatyw. 

 

... czytaj więcej

Szanowni Państwo,w ramach międzynarodowego projektu prowadzone są ankietowe badania studentów kilku krajów europejskich.

Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby Pan/Pani zechcieli poświęcić swój czas i wypełnić ankietę, która otworzy się po kliknięciu w poniższy link.

Z góry bardzo serdecznie dziękuję,

Prof. Dariusz Doliński (Uniwersytet SWPS) 

https://huddersfieldbss.eu.qualtrics.com/SE/?SID=SV_4VoWhcZMVgBe54V 

... czytaj więcej

dyplom_Ranking_szkol_wyzszych_2016_pedagogika_1-page-001_8c69862ec81a26a755e088d7dcba0c24.jpgSzanowni Państwo,
Wraz z gratulacjami od Pana Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ prof. dr hab. Jarosława Górniaka przesyłam dyplom informujący o zajęciu przez Pedagogikę I miejsca w rankingu Perspektyw w roku 2016.
Z mojej strony proszę przyjąć wyrazy uznania za włożony wysiłek i zaangażowanie w tworzenie jakości naszego programu kształcenia, zarówno na poziomie propozycji programowej jak i jej realizacji dydaktycznej (merytorycznej i administracyjno-organizacyjnej). 
Trzymajmy wiec tak dalej.

z wyrazami szacunku
dr hab. Krystyna Ablewicz
dyrektor Instytutu Pedagogiki UJ 

... czytaj więcej

Biblioteka Instytutu Pedagogiki UJ informuje, że w dniach 15.06 do 17.06. 2016 r. będzie czynna w godz. 13.00 - 19.00, natomiast od 20.06. 2016 będzie nieczynna do odwołania. 

... czytaj więcej

Wydziałowa Komisja Wyborcza UJ uprzejmie informuje, że Dyrektorem Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2016 - 2020 została wybrana Pani dr hab. Anna Gaweł.
Funkcję Zastępcy Dyrektora ds. dydaktycznych pełnić będzie dr Bożena Czerska, a funkcję Zastępcy Dyrektora ds. badań i rozwoju pełnić będzie dr hab. Katarzyna Wrońska. 

... czytaj więcej

Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ we współpracy z Muzeum UJ - Collegium Maius oraz Działem Promocji i Informacji UJ serdecznie zaprasza na wydarzenie Dotknij kultury 2016.

 Ideą tego niezwykłego spotkania wokół sztuki jest szerokie udostępnianie zabytków, historycznych pomieszczeń, cennych eksponatów wszystkim zainteresowanym, w tym osobom z różnorodnymi niepełnosprawnościami.

Od pięciu lat wydarzenie skupia wokół siebie społeczność akademicką Krakowa, pasjonatów kultury, admiratorów oryginalnych przedmiotów i nastrojowej muzyki łącząc wiele pokoleń poprzez naukę i sztukę.

Tegoroczna jubileuszowa edycja wydarzenia „Dotknij kultury” odbędzie się 10 czerwca 2016 r. (piątek) w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius w godz. 13.00-18.00.

... czytaj więcej

Koło Naukowe Pedagogów Opiekunów UJ wraz z Ośrodkiem Adopcyjnym TPD   zapraszają na II Święto Rodzin Adopcyjnych, które odbędzie się 4 czerwca 2016r. w godzinach 10.00-14.00 w Instytucie Pedagogiki UJ przy ul. Batorego 12.


PLAKAT2_copy_26b9f0809e94fc9cb461dd0fc6323ba6.jpg

 

... czytaj więcej

20 maja na stronie internetowej WYDARZENIA NASZE MIASTO KRAKÓW ukazał się artykuł przygotowany przez dra Jacka Bylicę na temat oferty studiów w Instytucie Pedagogiki.

Zapraszamy do lektury - POBIERZ

... czytaj więcej

Wydziałowa Komisja Wyborcza informuje, że:

W dniu 1 czerwca o godz. 12.00 w sali konferencyjnej (ul. Batorego 12) odbędą się wybory Dyrektora Instytutu Pedagogiki.

Natomiast, 8 czerwca o godz. 12.00 w sali konferencyjnej (ul. Batorego 12) obędą się wybory Zastępców Dyrektora Instytutu Pedagogiki.

... czytaj więcej

W dniach od 19 do 21 maja na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie Festiwal Nauki, na który serdecznie zapraszamy!

W programie Instytutu Pedagogiki przewidziane są rózne atrakcje.

Festiwal_Nauki_2016_program-page-001_d310e9056caf6625faa546bbce1eba3d.jpg

 

... czytaj więcej

Babcia_radzi2c_Dziadek_radzi_626b6872ccc5e61db5493991c8e13570.png“Babcia radzi, Dziadek radzi” to projekt, którego celem jest stworzenie filmowego poradnika zawierającego wskazówki życiowe od seniorów dla młodych ludzi.

Nagrywane przez nas filmiki umieszczone zostaną na specjalnie stworzonym przez nas kanale na Youtube oraz publikowane będą na tym fan page’u, aby wszyscy zainteresowani mieli do nich swobodny dostęp. Porady będą wynikiem krótkich wywiadów z z seniorami DPS Kluzeka. 

Organizatorem imprezy są studenci II roku Animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Jaki mamy cel?

~Chcemy odczarować wizerunek domów pomocy społecznej i zamieszkujących je seniorów.

~Zaktywizować seniorów i wydobyć ich indywidualny potencjał, a także skorzystać z ich doświadczenia.

~Wydarzenie będzie również szansą na lepszą integrację oraz edukację międzypokoleniową.

 

Można znaleźć nas na facebooku projektu “Babcia radzi, Dziadek radzi”:https://www.facebook.com/BabciaradziDziadekradzi/, oraz na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UC4GxBJfKl-_qDyF9nAMOGvg

... czytaj więcej

Konkurs_mgr_2016_plakat_A3_prev_580f662f77c567479ed2b09f2fcb8d27.jpgRuszyła już, jubileuszowa, X edycja konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój” na najlepszą pracę magisterską z zakresu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki polskiej, marketingu terytorialnego i narodowego.

 

Atutem konkursu są atrakcyjne nagrody pieniężne, których łączna pula wynosi blisko 50 tys. zł oraz uroczysta oprawa gali finałowej.

 

Na prace konkursowe czekamy do 20 października br., a kartę zgłoszeniową wraz z objaśnieniami dotyczącymi konkursu można pobrać pod linkiem http://www.terazpolska.pl/pl/Zglos-prace

 

TEMATYKA KONKURSU - pobierz

 

 

... czytaj więcej

Jeśli ktoś jest studentem pedagogiki i uczestnikiem warsztatów “Summerhill - szkoła wolna od strachu”, nie może zignorować faktu, że w Krakowie działa szkoła niezwykle podobna do tej, którą założył A.S. Neill w latach dwudziestych - do szkoły Summerhill. 

Dlatego w poniedziałek 25 kwietnia grupa studentów uczestniczących w warsztatach wybrała się z wizytą do krakowskiej szkoły demokratycznej. Uczestnicy warsztatu mogli doświadczyć, jak działa tego typu placówka. Mogli przekonać się, że istnieje szkoła, w której nie funkcjonują klasy ani plan lekcji. W ogóle nie ma zorganizowanych lekcji. Nie ma obowiązkowych zadań, podręczników, dziennika ani szatni. Nie ma sprawdzianów ani klasówek. Nie udało się znaleźć nawet tablicy. 
Udało się natomiast odnaleźć zasady: głębokiej demokracji, akceptacji i dbania o potrzeby każdej z osób będącej częścią szkoły. Udało się znaleźć kuchnię, w której każdy może w dowolnej chwili przyrządzić sobie coś do jedzenia i picia, mnóstwo gier planszowych oraz nieograniczoną ilość czasu poświęconego na tworzenie relacji między ludźmi. 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły: szkolademokratyczna.edu.pl 

... czytaj więcej

12977205_1154592107907485_7183506801147892471_o_714271bc7b64d70566698ef8256b2a1a.jpg

Szanowni Państwo,serdecznie zapraszam do udziału w panelach dyskusyjnych oraz imprezach towarzyszących XVI Dniom Tischnerowskim w Krakowie. Organizatorzy będą też wdzięczni za informowanie i zachęcanie naszych studentów do zaglądnięcia na którąś z imprez.

W piątek, 22 - go o godz. 10 tej w Auli Collegium Novum jest panel zatytułowany Wolność i wychowanie, który mam przyjemność moderować, a reprezentować nasz Instytut będzie dr hab. Anna Sajdak.

pozdrawiam i raz jeszcze zapraszam Krystyna Ablewicz 

POBIERZ PROGRAM 

 

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem udzielonym przez dr hab. Krystynę Ablewicz w Radio Kraków - POBIERZ

 

... czytaj więcej


obraz_1_d5004a9a8031f3569fcc51360b355120.jpgGrudniowa obrona doktoratu Hansa Dupont „Killing Time. Identification of adolescent cannabis users and the development of an early prevention program: Moti - 4” była niecodziennym wydarzeniem. Przede wszystkim posiadała szeroki wymiar publiczny, uczestniczyło w niej bowiem ponad 100 osób, reprezentujących środowisko naukowe, holenderskich profilaktyków uzależnień oraz oczywiście rodzinę i znajomych kandydata. Obrona była poprzedzona artykułem w prasie lokalnej, który prezentował aktualny w Holandii temat używania przez młodzież narkotyków z grupy cannabis. Przygotowano również promujące obronę, przykuwające uwagę zaproszenia.

Struktura wydarzenia była niezwykle zdyscyplinowana. Kandydat miał 15 minut na przedstawienie głównych tez swojej pracy, po czym nastąpiła seria pytań członków Komisji (Oppositional Corona). Każdy z członków komisji zadawał jedno pytanie. Zgodnie z planem po godzinie nastąpiło przerwanie udzielania odpowiedzi i Komisja udała się na naradę, po której ogłoszono werdykt, a następnie wygłoszona została mowa pochwalna na rzecz doktora Dupont. 

 

 

... czytaj więcej

loga-page-001_84444924842a04b9d2e90fdee6f7466b.jpg

W dniach 7-11.03.2016r. w Instytucie Pedagogiki gościła delegacja Norwegian Center for Minority Health Research (NAKMI).

NAKMI jest finansowaną przez Ministerstwo Zdrowia jednostką badawczą Oslo University, zajmującą się szeroko rozumianym zdrowiem migrantów, mniejszości narodowych oraz etnicznych.

Wizyta zrealizowana została w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (FSS) - Fundusze Norweskie.  

Podpisana umowa zakłada wyjazd studentów oraz pracowników naszego Instytutu z rewizytą do Norwegii.

Podczas marcowej wizyty NAKMI reprezentowały dr Esperanza Diaz oraz dr Elżbieta Czapka.  

... czytaj więcej

WWW_96e443fda82d5bcd8e946971a4ba2a3d.jpgZapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu ze streetworkingu metodą Mobile School! 
Chcesz zostać jednym z edukatorów ulicznych w Nowej Hucie? Nie jest Ci obca praca z dziećmi, właśnie Ciebie poszukujemy! 
Od blisko 10 lat realizujemy projekt Mobile School, w którym uliczni edukatorzy, poprzez twórczość rozwijają Skrzydła dzieci z nowohuckich osiedli. Mobile School to innowacyjne narzędzie edukacyjne, pochodzące z Belgii, służące do pracy z dziećmi ulicy. Funkcjonuje już z powodzeniem w krajach Ameryki Południowej, Azji, Afryce, Rumunii, Niemczech (na całym świecie jest ich niewiele ponad 40).
W Polsce Mobile School funkcjonuje tylko w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i Bytomiu. Grasz na jakimś instrumencie? Potrafisz zrobić coś z niczego? Dobrze rysujesz? Lubisz pracę z dziećmi? Masz pasję, którą chcesz się podzielić? Studiujesz animację kultury?
Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, nie czekaj, zgłoś się na bezpłatne szkolenie, które odbędzie się w terminie 22.04-24.04.2016.Kurs obejmuje 22 godziny teorii oraz część praktyczną: 10 wyjść z Mobilną Szkołą na nowohuckie osiedla. 
Wyślij swoje CV mailowo na adres: a.cybula@ukryteskrzydla.pl i czekaj na nasz telefon. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z koordynatorem projektu pod nr 604 524 062. Odbywając szkolenie możesz odrobić praktyki, zdobyć nowe doświadczenia, ubogacić swoją osobą nasz zespół, a co najpiękniejsze - zmienić świat dzieci z nowohuckich osiedli na lepsze! 
Na zgłoszenia czekamy do 15.04.2016. Nie zwlekaj, ilość miejsc ograniczona! 

... czytaj więcej

plakatA2_2sempmp-page-001_eac2f15befef56d0cab578d24293c35f.jpgW dniu 29 kwietnia 2016 r. w Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15, sala im. M. Bobrzyńskiego odbędzie się II Seminarium Polskiej Myśli Pedagogicznej:  Realizm filozoficzny jako podstawa koncepcji i kierunków rozwoju polskiej myśli pedagogicznej.

 

Informacja o Seminarium

Program seminarium

 

 

... czytaj więcej

Document-page-001_ee383c7a0337d6d082b5b4d1e258f1dd.jpg

Pracownia Multimodalnych Strategii Edukacyjnych Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej, WYDZIAŁ POLONISTYKI UJ zaprasza na panel dyskusyjny “Współczesne muzeum a edukacja kulturowa”, który odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18.30 na Wydziale Polonistyki, ul. Gołębia 16, sala 42.

 

Szczegóły na załączonym plakacie - pobierz

 

 

... czytaj więcej

Dear Students,

Alexandru Ioan Cuza University of Iasi is organizing the 45th  edition of the Summer Courses “Romania - Language and Civilization” between 30 June -
21 July 2016.

We are very happy to announce that the Senate Board has decided to award five grants for students from partner universities in the Coimbra Group and the Utrecht Network (Jagiellonian University is a member of both Networks).

A grant includes accommodation in shared rooms, full board, course materials, cultural programme  and assistance throughout the programme.
The students should only take care of the international transportation to and from Iasi , optional trip  and their personal expenses.Dorota Maciejowska

Dorota Maciejowska, MA
Head of International Relations Office
Jagiellonian University in Krakow
Czapskich 4 Street, 31-310 Krakow
E-mail: dorota.maciejowska@uj.ed.pl
Tel: +48 12 663 110
http://www.dwm.uj.edu.pl/en_GB/ 

 

... czytaj więcej

Szanowni Państwo,

 

do końca marca zbieramy zgłoszenia do 15. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej - międzynarodowego letniego szkolenia dla studentów i doktorantów z Czech, Słowacji, Polski, Węgier i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Motywem przewodnim jubileuszowej edycji będą hasła „kreacja”, „innowacja” i „synergia”. Kandydaci składają swoje aplikacje on-line na stronie www.visegradsummerschool.org 

 

Pozdrawiam,

Marcin Dyrcz

Stowarzyszenie Willa Decjusza

ul. 28 Lipca 1943 17a, 30-233 Kraków

tel.: +48 12 425-36-44 w. 148

fax: +48 12 425-36-63

www.facebook.com/WillaDecjusza

www.villa.org.pl

 

 

... czytaj więcej

W związku z Zarządzeniem nr 5 Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 30 stycznia 2014 roku w sprawie organizacji roku akademickiego 2014/2015 i 2015/2016

24 marca 2016 roku jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. 

POBIERZ KOMUNIKAT

 

... czytaj więcej

dzien_otwarty_300_adcd14add78722a91895eca5effc2a6d.jpgUniwersytet Jagielloński w Krakowie ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych studiowaniem na Dzień Otwarty, który odbędzie się 18 marca 2016 r. w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie, w godz. 9:00 - 15.00.

 

 

 

... czytaj więcej

Szanowni Państwo,

9 marca (środa), w godz. 12:15 - 13:55 w sali konferencyjnej Instytutu Pedagogiki UJ, w ramach zebrań naukowych, odbędzie się szczególny wykład, który wygłosi gość z Norwegii

p. dr Esperanza Diaz, przedstawiciel National Center for Minority Health Research (NAKMI) w Norwegii, Associate professor University of Bergen.

Tytuł wykładu “Research on immigrant health in Norway” (wykład będzie tłumaczony przez dr Elżbietę Czapkę, również pracownika NAKMI)

zapraszamy i zachęcamy do obecności oraz rozmów o współpracy

dr hab. Krystyna Ablewicz

dr Jacek Bylica-organizator

 

PS. Jednocześnie informuję i zapraszam na kolejne zebranie naukowe IP, które będzie miało miejsce 13 kwietnia br. w godz. 12:30-13:45. Swoimi doświadczeniami badawczymi podzieli się z nami prof. dr hab. Franciszek Wojciechowski

 

 

... czytaj więcej

ZAPROSZENIE_2-1-page-001_e0829bcee80b29cb4a4419aaeb804627.jpgW dniach 2 - 16 marca 2016 zapraszamy na wystawę twórczosci plastycznej uczniów Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie: WOJCIECHA KWATERA, ANTONIEGO OLESZKA, MATEUSZA SZEWCZYKA. Obok prac młodych artystów będzie można obejrzeć prezentację literacko - fotograficzną “Nieprzmakalni” autorstwa MAŁGORZATY WIECHY i PAWŁA LISOWSKIEGO oraz plakaty o autyzmie przygotowane przez Stowarzyszenie “Zacisze”.

 

 

 

... czytaj więcej

Informacja o możliwościach wyjazdów dla studentów:

- 4 stypendia na International Summer School na Uniwersytecie w Cambridge w 2016 - pobierz


- 3 stypendia na letnia szkołę języka i kultury niemieckiej w Heidelbergu w 2016 - pobierz


- 2 stypendia na semestralne studia w Heidelbergu w 2016/17 - pobierz 


- 4 stypendia na semestralne studia w Sankt Petersburgu w 2016/17 - pobierzInformacje te są także na stronie DWM 
http://www.dwm.uj.edu.pl/aktualnosci

 

... czytaj więcej

Informujemy, iż Uniwersytet Jagielloński uruchomił dla pracowników nowoczesny system poczty elektronicznej, oferujący jego użytkownikom wiele interesujących funkcji, zwiększając równocześnie komfort i bezpieczeństwo w zakresie wymiany informacji. System działa w oparciu o nową, lokalną infrastrukturę sprzętową UJ.

 

Docelowo będzie on obsługiwał wszystkich pracowników oraz skrzynki pocztowe jednostek UJ.

 

Ze względu na konieczność rozłożenia w czasie procesu migracji danych z obecnie funkcjonującego systemu ustalono daty końcowe, do których pracownicy poszczególnych Wydziałów powinni zainicjować migrację danych i aktywację nowych kont.

 

Dla Wydziału Filozoficznego datę końcową określono na 31 marca 2016r.

 

Szczegółowe informacje opisujące sposób aktywacji pracowników w nowym systemie dostępne są pod adresem: http://www.uj.edu.pl/poczta-dla-pracownikow

 

 

 

... czytaj więcej

Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach sekcji badań jakościowych Instytutu Pedagogiki UJ zaprasza na Wykład Otwarty prof. dr hab. Krzysztofa Koneckiego pt. “Wizualna Teoria Ugruntowana”., który odbędzie się 26 lutego 2016 o godz. 11.00 w Sali Konferencyjnej (ul. Batorego 12)

Wizualna Teoria Ugruntowana jest metodą badań jakościowych, których wynikiem jest wyprowadzenie teorii średniego zasięgu.

Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Michel- opiekun naukowy Koła Naukowego Pedagogów Resocjalizacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaczka miasta w tradycji szkoły chicagowskiej, wykorzystująca m.in. dane wizualne w badaniu procesów socjalizacji dzieci ulicy do gangów młodzieżowych

Serdecznie zapraszamy
KNPR UJ

... czytaj więcej

11 lutego 2016 roku w sali numer 056 przy ulicy Reymonta 4 odbyła się debata poświęcona planom Reformy Systemu Edukacji przygotowywanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Głównym inicjatorem debaty był pan Tadeusz Matusz, do niedawna wiceprezydent Krakowa, zaś nasz Instytut w grupie inicjatywnej reprezentował dr Krzysztof Polak. Władze uniwersyteckie reprezentował Dziekan Wydziału Filozoficznego prof. dr hab. Jarosław Górniak oraz  Dyrektor Instytutu Pedagogiki UJ, dr hab. Krystyna Ablewicz.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: Podsekretarz Stanu w MEN minister Maciej Kopeć, prof. dr hab. Mirosław Handke - minister edukacji w rządzie premiera Jerzego Buzka, prof. dr hab. Krzysztof Konarzewski - członek KNP PAN, burmistrzowie i wiceprezydenci miast Polski południowej, samorządowcy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych. Obecna była też grupa nauczycieli i rodziców.

Debata miała niezwykle rzeczowy charakter. Zarówno treść referatów (prelegentami byli: prof. dr hab. Mirosław Handke, prof. dr hab. Krzysztof Konarzewski, mgr Przemysław Majkut oraz mgr Ewa Jonek), jak i głosy w dyskusji (znaczące było obszerne wystąpienie Pana Ministra M. Kopcia, które wygenerowało lawinę pytań i postulatów pod adresem Ministerstwa) ogniskowały się głównie wokół reformy gimnazjum.

Wszyscy zwracali uwagę na silną potrzebę uporządkowania oświaty, modernizacji prawa oświatowego i wsparcia nauczycieli. Przeważały opinie, że instytucję gimnazjum należałoby raczej doskonalić, niż usuwać ze struktury systemu edukacyjnego.

 

Zobacz galerię zdjęć:

 

 

... czytaj więcej

Termin I Rekrutacji: 01-29-02.2016 r

Przesłanie protokołów do DMWS: 14.03.2016 r

Ogłoszenie wyników przez DMWS: 18.03.2016 r

Wysyłanie nominacji przez DMWS: 18-31.03. 2016 r

 

Procedura rekrutacyjna na program Erasmus+ 2016/17 - LINK DO STRONY DMWS

 

Kryteria kwalifikacji obowiązujące w Instytucie Pedagogiki  - pobierz

 

 

... czytaj więcej

Dyrekcja Instytutu Pedagogiki UJ ogłasza konkurs dla doktorantów na wyjazd badawczy do National Center for Minority Health Research (NAKMI)  w Oslo (Norwegia)

 

Wyjazd jest finansowany w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (FSS) - Fundusze Norweskie.  Zwycięzcy konkursu otrzymują 800 Euro na każdy miesiąc pobytu + 500 Euro na dojazd, co w przeliczeniu 3 miesięcy daje kwotę 2900 Euro. Kwota będzie wypłacona w PLN i będzie wynosić 12273,96 PLN.

 

Ilość miejsc: 2

Termin konkursu: do 14.02.2016r.

 

Szczegóły w załączniku (POBIERZ)

 

 

... czytaj więcej

Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych UJ zaprasza na kolejne Spotkanie z Mistrzem!

15 stycznia (piątek), godz. 10:15, ul. Reymonta 4, sala 056

Tym razem będziemy gościć Pana Grzegorza Wodowskiego i Panią Judytę Put.

Pan Grzegorz Wodowski jest kierownikiem poradni MONAR, która zajmuje się udzielaniem kompleksowej profilaktyczno-leczniczej pomocy w zakresie uzależnienia od narkotyków oraz w zakresie rozwiązywania innych problemów związanych z używaniem narkotyków.

Pani Judyta Put jest studentką I roku SUM na kierunku pedgogika resocjalizacyjna, oraz koordynatorem projektu partyworkerskiego. Opowie ze strony praktycznej na czym polega praca partyworkera.

 

 

... czytaj więcej

Dział Współpracy Międzynarodowej UJ ogłasza konkurs na 1-tygodniowe wyjazdy nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych do uczelni spoza Unii Europejskiej, z którymi zostały podpisane (lub są negocjowane) umowy o wymianie pracowników UJ w ramach projektu pt. Mobilność edukacyjna w sektorze szkolnictwa wyższego z krajami partnerskimi Programu Erasmus+ Kraje partnerskie Projekt KA 107. Wyjazdy mogą być realizowane wyłącznie w okresie od 01 lutego 2016 do 16 września 2016.

W br. akademickim przewidziana jest wymiana pracowników UJ z następującymi uczelniami:

Prosimy o składanie wstępnych deklaracji wyjazdów do 14 stycznia 2016 r. na formularzu aplikacyjnym. Krótki termin wynika z trwających wciąż negocjacji z uczelniami partnerskimi.

Formularz aplikacyjny oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie DWM:

http://www.dwm.uj.edu.pl/erasmus-kraje-partnerskie

 

Dział Współpracy Międzynarodowej UJ

Tel. 663 30 13, 663 11 10

 

 

... czytaj więcej

8 grudnia w Radio Kraków dr Małgorzata Michel i dr Małgorzata Kozak reprezentowały nasz Instytut w audycji, której tematem było rodzicielstwo na uniwersytecie, opowiadały miedzy innymi o powstałym u nas pokoiku dla studiujących rodziców z dziećmi. 

 

... czytaj więcej

12244172_1125024720865563_21475944_n_90f938982b5fb22d0250df23334050ba.jpgW dniach 13 - 14 listopada 2015 r. odbyła się Konferencja Naukowa „Działalność studenckich kół naukowych w dziedzinie kryminologii”, organizowana przez Kryminologiczne Koło Naukowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Koło naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych reprezentowały Beata Ozga i Marta Szymańska. 

 

 

... czytaj więcej

1311b_a6ce4d367222b0f1365d5169391c66ba.jpg13.11.2015 roku w ramach Sekcji Badań Jakościowych działającej przy Kole Naukowym Pedagogów Resocjalizacji UJ Instytut Pedagogiki UJ odbyło się seminarium dydaktyczne z dr hab. Piotrem Chomczyńskim z Uniwersytetu Łódzkiego. Wraz z dr Małgorzatą Michel poprowadzili wykład pt. „Badacz jakościowy w trudnym terenie. Dylematy metodologiczne i etyczne”

 

 

... czytaj więcej

W dniu 3.11.2015 roku odbyło się kolejne zebranie naukowe pracowników i doktorantów Instytutu Pedagogiki, w trakcie którego zaprezentowano periodyk naukowy Theoretical Criminology.

W trakcie zebrania przedstawiono ogólny profil periodyku, następnie zaprezentowano wnioski z artykułu autorstwa Philipa Goodmana, Joshuy Page i Michelle Philips, które stanowiły podstawę do dyskusji poświęconej problemom więziennictwa. 

 

... czytaj więcej

Z dumą informujemy, że Pani dr hab. Krystyna Ablewicz, została wybrana do Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk

 

Powołany w 1953 roku Komitet Nauk Pedagogicznych PAN jest samorządną reprezentacją nauk pedagogicznych, w której skład wchodzą profesorowie pedagogiki wybierani przez właściwe środowiska naukowe oraz rzeczywiści członkowie Akademii.

Serdecznie gratulujemy Pani Dyrektor !

... czytaj więcej

4 listopada b.r. w Instytucie Pedagogiki odbyło się organizowane przez Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych spotkanie dotyczące rodzicielstwa na uczelni.

Gościliśmy dr Kamilę Kamińską z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Małgorzatę Kozak z naszego Instytutu, przedstawicielki Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU oraz Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej.

W spotkaniu brali udział również studenci oraz media.

Dostaliśmy oficjalne poparcie Pełnomocnik Rektora UJ ds. Bezpieczeństwa Studentów i Doktorantów mgr Katarzyny Jurzak- Mączki.

Okazuje się, ze współpraca ludzi nauki oraz organizacji studenckich i pozarządowych owocuje poprawą jakości kształcenia studentów oraz przyczynia się do kreowania dostępnych i bezpiecznych przestrzeni.

Zwrócenie uwagi na wielość aspektów rodzicielstwa na uczelni, zarówno z punktu widzenia studentów, doktorantów jak i pracowników będących rodzicami daje możliwość działań w zakresie tworzenia sprzyjających warunków do łączenia kilku ról społecznych i zawodowych.

 

W planach mamy organizacje konferencji prezentującej dobre praktyki w poruszanej problematyce.

 

... czytaj więcej

14 października odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ z okazji Święta Edukacji Narodowej, upamiętniając rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.

 

Podczas uroczystości w auli  Auditorium Maximum UJ wręczone zostały następujące odznaczenia :

  • państwowe,
  • Medale Komisji Edukacji Narodowej,
  • Srebrny medal “Plus ratio quam vis” prof. dr. hab. Jerzemu Sadowskiemu,
  • listów gratulcyjnych JM Rektora UJ laureatom Nagród Prezesa Rady Ministrów,
  • Nagród “Pro Arte Docendi” i Nagród im. Hugona Kołłątaja,
  • Nagród im. Henryka Jordana

 

Ceremonia odznaczenia Krzyżami zasługi oraz medalami za długoletnią służbę została dokonana przez wojewodę małopolskiego Jerzego Millera, natomiast medalami Komisji Edukacji Narodowej przez kuratora małopolskiego Aleksandra Palczewskiego.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym, a zwłaszcza Pracownikom Naukowym naszego Instytutu.

 

POBIERZ LISTĘ ODZNACZEŃ

 

... czytaj więcej

Co_tak_mruga2-page-001_3e3867ac6214471eb006732853ad1842.jpgZ ogromną radością pragniemy poinformować o spotkaniu w ramach czwartej już edycji Projektu „Przedszkolak na Uniwersytecie”, które będzie miało miejsce w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniu 2 listopada. 

Tegoroczna edycja adresowana jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, zatem nazwa ewaluowała i w tym roku spotkamy się pod hasłem „Szkolniak na Uniwersytecie”.

 

Serdecznie zapraszamy

koordynator Projektu

dr Małgorzata Kozak

 

... czytaj więcej

okadka_91a05282c4eb23b857c78e764d6c5013.jpgKoło Naukowe Pedagogów Resocjalizacji informuje, że w “Studenckich Zeszytach Naukowych” pojawiła się publikacja studentki Aleksandry Rudzkiej, pt.: “Proces readaptacji społecznej osób opuszczających Zakłady Karne”, napisana pod kierunkiem naukowym dr Małgorzaty Michel, opiekuna naukowego koła.

Zachęcamy studentów do aktywności naukowej i próby swoich sil zarówno w tym czasopiśmie jak i w czasopiśmie Reska.

Informacje na temat zasad publikacji w Studenckich Zeszytach Naukowych można znaleźć  TUTAJ

 

 

... czytaj więcej

gra-page-001_171ace70315b87e1e8d52fd5b53f9b16.jpgPonad rok trwały prace nad pierwszą w Polsce grą profilaktyczną “Wybór należy do Ciebie”, w której brali udział członkowie Kola Naukowego Pedagogów Resocjalizacji dr Małgorzata Michel, terapeuta uzależnień pracujący jako streetworker oraz dwie absolwentki naszego instytutu pracujące w Stowarzyszeniu Edukacji i Profilaktyki Parasol.

Projekt finansowany był ze środków Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, a w konsultacjach społecznych nad grą uczestniczyli pedagodzy oraz dzieci i młodzież gimnazjalna. 

... czytaj więcej

Lubisz wyzwania? Fascynuje Cię Kraków? Kochasz to miasto i chcesz promować jego kulturę i dziedzictwo? Masz wiedzę z zakresu fundraisingu lub chcesz ją pogłębić i zastosować w praktyce?

 

Weź udział w KONKURSIE organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa!

 

DO WYGRANIA SZKOLENIE organizowane przez Polskie Stowarzyszeniu Fundraisingu oraz ROCZNY PŁATNY STAŻ w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa z możliwością późniejszego zatrudnienia.

 

Termin nadsyłania prac 30.11.2015 r. 


... czytaj więcej

plakat_rodzic_student_63076d2d63b21e7d1ab8ca82ee29fe80.jpg Zapraszamy studiujących rodziców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowisk akademickich oraz wszystkich zainteresowanych tematyką praw studiujących rodziców w dniu 04.11.2015 o godz. 11.30, sala konferencyjna Instytutu Pedagogiki UJ (ul. Batorego 12 w Krakowie) na:

WARSZTAT—Twórcze zabawy z dziećmi (Monika Berek)

WYKŁAD—Studiujący rodzice: prawa, potrzeby, pomoc i wsparcie (dr Kamila Kamińska)

WSKAZÓWKI- Jak tworzyć pokój dla rodziców (dr Małgorzata Kozak)

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy!

Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych UJ

Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej

Niezależne Zrzeszenie Studentów 

... czytaj więcej

SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO ZAPRASZA:

„Od gąsienicy do motyla. Innowacyjne rozwiązania metodyczne i organizacyjne dla wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej wg teorii  Wygotskiego”

konferencja dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego Auditorium Maximum, ul. Krupnicza 33 Kraków 28 października 2015 r.

... czytaj więcej

W najbliższą środę (14 października) o godz. 12.00 w sali 08 (ul. Batorego 12) odbędzie się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie KNPR UJ Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych UJ, którego opiekunem naukowym jest dr Małgorzata Michel natomiast zastępcą opiekuna naukowego: mgr Agnieszka Tajak.

 

Serdecznie zapraszamy NOWYCH CZŁONKÓW, czyli osoby, które chciałyby do nas dołączyć i realizować z nami różnorakie projekty. Czekamy na waszą kreatywność i chęć działania. Jesteśmy otwarci na propozycje realizacji różnych wydarzeń (wyjazdy, badania, konferencje, propozycje wykładów z ciekawymi osobami powiązanymi z działalnością resocjalizacyjną, warsztaty dla osadzonych? czemu nie? Jeśli macie tylko taką chęć my postaramy się Wam pomóc w realizacji takiego pomysłu.

 

 

... czytaj więcej

wzor4d_1_6ba07bac6d537bab69f622bb7a45edf0.jpg

 

W dniu 28 sierpnia 2015 roku Minister Sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polskiej  dr Borys Budka objął oficjalnym Patronatem Honorowym projekt badawczy Przyszłość bez krat. Zarządzanie ryzykiem recydywy w oparciu o wyniki syntezy metaanalitycznej (pismo Biura Ministra BM-I-0742-105/15/2).

Celem koordynowanego przez Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UJ projektu jest konstrukcja modelu praktyki resocjalizacyjnej skoncentrowanej na ograniczaniu przestępczości powrotnej przy wykorzystaniu ugruntowanego empirycznie instrumentu pomiaru i zarządzania ryzykiem recydywy.

Punktem wyjścia dla realizacji zamierzonego celu jest metaanaliza polskich badań empirycznych dotyczących czynników ryzyka powrotności do przestępstwa, a także badań odnoszących się do skuteczności interwencji resocjalizacyjnych w zakresie ograniczania ponownego konfliktu z prawem. 

 

Logotyp_MIS_z_godlem_w_orientacji_poziomej_4d4b7d789827da11057088e2baa32806.jpg

... czytaj więcej

Podczas prywatnego pobytu w Polsce profesor James Bonta reprezentujący Public Safety Canada odwiedził Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UJ.

... czytaj więcej

Z przyjemnością informujemy, że grupa naszych Pracowników i Doktorantów - dr Barbara Ostafińska-Molik, dr Sylwia Opozda-Suder, mgr Kinga Karteczka-Świętek i mgr Beata Nosek - przebywała przez cztery tygodnie w USA w University of Michigan 

... czytaj więcej

Dnia 11 czerwca b.r. o godz. 11.00 w sali 055 w budynku UJ przy ulicy Reymonta 4 odbyło się 2 Jagiellońskie Forum Oświatowe. W tym roku przebiegało ono pod hasłem Wspomaganie rozwoju

placówki edukacyjnej.

Organizowane Forum służyło poszukiwaniu odpowiedzi na pytania:

Jak można rozumieć kategorię wspomagania w odniesieniu do placówki oświatowej?

Na czym miałby polegać proces wspomagania w kontekście rozporządzeń MEN wchodzących w życie w 2016 toku?

Jakie działania podejmują podmioty odpowiedzialne za wspomaganie (poradnie psychologiczno – pedagogiczne, biblioteki pedagogiczne, ośrodki doskonalenia nauczycieli), by zrealizować postawione przed nimi zadanie?

Forum przyjęło formę panelu połączonego z dyskusją.

FOTORELACJA FORUM OŚWIATOWEGO - Zobacz

... czytaj więcej

DSC_46491_48a16fbcd1dbc8f9b953ce7287fd3337.jpgStudentki II roku animacji społeczno-kulturowej 17.06 br.zrealizowały grę miejską zatytułowaną “Co się stało z Casandrą?”. 

Zaproszono do niej  studentów i mieszkańców Krakowa. 

Zadaniem uczestników było rozwikłanie tajemniczej zagadki nagłego zaginięcia Casandry oraz wytypowanie osoby odpowiedzialnej za to zniknięcie. 

Po grze miejskiej przyszedł czas na liczne konkursy i zabawę w klubie 9. 

Tam uczestnicy rywalizowali ze sobą w walce o dość nietypowe nagrody oraz mieli okazję do wzajemnej integracji.

Impreza była dla studentek ASK okazją do sprawdzenia się w roli prawdziwych animatorów. 

... czytaj więcej

Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych działa przy Instytucje Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Członkami koła są studenci pedagogiki resocjalizacyjnej studiów licencjackich jak i magisterskich. 

Opiekun Naukowy Koła: dr Małgorzata Michel

Pełniąca Obowiązki Opiekuna Koła: mgr Agnieszka Tajak

Skład zarządu Koła:

Prezes: Beata Ozga

Wiceprezes: Agnieszka Błażejewska 

Skarbnik: Agnieszka Krzysztonek 

Protokolant: Marta Szymańska 

Obecnie Koło liczy 23 członków

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności Koła w roku akademickim 2014/15.

... czytaj więcej

Otrzymaliśmy podziękowania od p. Leszka Podoleckiego, gościa Koła Naukowego Pedagogów Resocjalizacyjnych, który w ostatnim czasie odwiedził nasz Uniwersytet, aby opowiedzieć studentom o procesie przemiany moralno-duchowej więźniów w procesie resocjalizacji, oraz poddać ocenie politykę penitencjarną ostatnich 25 lat

... czytaj więcej

W dniach 28-29 maja w Tychach zgromadziło się ponad 80 naukowców oraz praktyków aby debatować na temat edukacji obywatelskiej dorosłych. Organizatorami międzynarodowej konferencji pt. “Edukacja dorosłych w kontekście rozwoju społeczeństwa obywatelskiego” byli: Zakład Pedagogiki Społecznej i Andragogiki wraz z fundacją Internationaler Bund Polska oraz Biurem Parlamentarnym prof. dr hab. inż. Jerzego Buzka w Raciborzu. 

... czytaj więcej

PLAKAT-page-001_ca64fb608929f945e79492c5fde84aa9.jpgW dniach 28-29 maja 2015 roku w Tychach będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa pt. EDUKACJA DOROSŁYCH W KONTEKŚCIE ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO.

Obrady rozpoczną się 28 maja o godz. 14:00 w WBU Balbina Centrum, przy ul. Barona 30. Zgromadzonych gości przywitają prof. dr hab. Maria Flis (Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr hab. Krystyna Ablewicz  (Dyrektor Instytutu Pedagogiki UJ), Grzegorz Grzonka (Dyrektor Internationaler Bund Polska) oraz Henryk Kretek (Biuro Parlamentarne prof. dra hab. inż. J. Buzka w Raciborzu).

W sesji plenarnej pt. Kondycja społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, Niemczech i na Ukrainie wezmą udział: prof. dr hab. Stanisław Mocek, Collegium Civitas w Warszawie; dr hab. Ewa Bobrowska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, prof. dr Christine Griese, Technische Universität Berlin, prof. dr hab. Claudia Fahrenwald, Pädagogische Hochschule Oberösterreich Linz, prof. dr hab. Larysa Lukianova, Państwowa Akademia Nauk Pedagogicznych Ukrainy, dr Olga Zaslavska, Chmielnicki Uniwersytet Narodowy.

Sesja zakończy się dyskusją.

 

... czytaj więcej

IMG_1868_e9ff4ad0a6efd546ba884794d2781735.jpgZaliczenie przedmiotu może się odbywać w tradycyjny sposób. Jednak czasami kolokwium czy egzamin nie wystarczają. 
Dlatego niektóre przedmioty wymagają praktycznego działania. Przykładem może być “Animacja grupy metodami pedagogiki zabawy”. W ramach zaliczenia tego przedmiotu jedna z grup w piątkowy poranek 17 kwietnia przeistoczyła się w prawdziwych Indian. Jakie efekty? Oprócz zaliczenia przedmiotu sporo dobrej zabawy zarówno dla studentów jak i przedszkolaków. 

 

 

Dyrekcji przedszkola dziękujemy za możliwość współpracy a studentom życzymy jak największej ilości tak twórczych zaliczeń.  

... czytaj więcej

1_cd5cb3c12f455795d9561a598ea7d4b3.jpg 17 grudnia 2014 roku to ważna data dla społeczności Instytutu Pedagogiki UJ. Rok temu po długich przygotowaniach ukonstytuowało się Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów PAIDEIA. Po pierwszym roku działalności została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem a Instytutem Pedagogiki. Deklarację współpracy podpisali: ze strony IP dyrektor Instytutu dr. hab. Krystyna Ablewicz, prof UJ - ze strony PAIDEI prezes mgr Andrzej Śledź oraz wiceprezes dr Łukasz Hajduk.

... czytaj więcej

17 grudnia (środa) o godzinie 15.00 w IP UJ przy ul. Batorego 12 w Sali Witrażowej odbędzie się walne zebranie członków Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów PAIDEIA. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków stowarzyszenia oraz osoby, które chciałby do niego wstąpić.

... czytaj więcej

KPRP_20140630_WG_113_5a7a18cd0a0d8e5a07bcfd03fd8edc25.jpg30 czerwca 2014 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Wzięli w niej udział Szef BBN Stanisław Koziej i Doradcy Prezydenta RP.

Tego dnia nominację z rąk Prezydenta odebrała prof. dr hab. Janina Kostkiewicz.

Pełna lista nominacji dostępna jest na stronie Prezydenta RP.

... czytaj więcej

1_a79c949417497569891a5bee7f12346c.jpg

W poniedziałek, 23 czerwca 2014 w Collegium Maius odbyły się uroczyste promocje habilitacyjne. Wśród uhonorowanych tego dnia osób znalazło się dwóch pracowników naszego Instytutu: dr hab. Anna Sajdak oraz dr hab. Mariusz Sztuka.

Serdecznie gratulujemy sukcesu naukowego, jakim niewątpliwie jest uzyskanie habilitacji. Cieszymy się, że w naszym gronie znajdują się osoby o tak wyjątkowym dorobku.

W trakcie uroczystości mowę z podziękowaniami w imieniu doktorów habilitowanych wygłosiła dr hab. Anna Sajdak. Poniżej załączamy jej treść. Zachęcamy również do obejrzenia foto galerii z wydarzenia.

... czytaj więcej

dlaczego_rosne_male_4b59c58e446d3a416eef6ca1dbe759f7.jpg

Dnia 29 maja w Instytucie Pedagogiki UJ odbędzie się druga edycja projektu “Przedszkolak na Uniwersytecie”.

Naszymi studentami staną się w tym dniu przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolengo w Palczy. Dzieci wezmą udział w wykładzie akademickim oraz w ćwiczeniach przedmiotowych, zwiedzą aulę Collegium Novum oraz Ogrody Profesorskie. Otrzymanie indeksów przez małych studentów uczcimy wspólną zabawą i piknikiem w ogrodach Instytutu Pedagogiki.

W ten sposób pragniemy przybliżyć dzieciom ideę Uniwersytetu, zaciekawić ich tym co robimy, by chcieli podejmować trud uczenia się i może kiedyś do nas wrócić. Projekt należy do działań promujących Uniwersytet Jagielloński.

Serdecznie zapraszamy

koordynator projektu: dr Małgorzata Kozak

... czytaj więcej

Zakład Pedagogiki Kultury i Historii Idei Pedagogicznych w Instytucie Pedagogiki UJ w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Pedagogiczne oddział w Krakowie przy współpracy z Centrum Badań nad Historią Idei UJ i Międzynarodowym Klubem Historii Idei UJ

zapraszają na prezentację książki

Spiel. Facetten seiner ideengeschichte

Pobierz plakat

... czytaj więcej

logo_0a337e4407972ffefa1faba6e32b8768.jpgOddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego oraz Instytut Pedagogiki UJ w Krakowie zapraszają na otwarte seminarium 9 kwietnia 2014r. o godzinie 17:00

“Szkoła i rodzice w procesie wspierania rozwoju dziecka - model polski i angielski”.

... czytaj więcej
Seminarium PMP17/12/2013

W Zakładzie Pedagogiki Szkoły Wyższej IP UJ, w dn. 26 września 2013r., odbyło się zebranie założycielskie inaugurujące prace organizacyjne nad powołaniem Seminarium Polskiej Myśli Pedagogicznej.

... czytaj więcej

25 listopada br. w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbył się panel ekspercki w ramach drugiej debaty o prawach dziecka organizowanej w rocznice uchwalenia Konwencji
o prawach dziecka. W debacie wziął udział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. W przedpołudniowym spotkaniu do wspólnej dyskusji zaprosiliśmy przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 34 ss. Nazaretanek
w Krakowie oraz Niepublicznego Przedszkola „Błękitna Laguna” z Trzebini. 

... czytaj więcej

logo_mama_46e5c9f8f72b1488e6e9fe7d8581e5b1.pngSzanowni Państwo,

z radością informujemy, że w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie powstała specjalna przestrzeń przyjazna dla mam, dzieci i nie tylko.

 

Przestrzeń MAMY i dla TATY to projekt Instytutu Pedagogiki, którego celem jest stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla rodziców z małymi dziećmi, którzy studiują i pracują w naszym Instytucie. Troszcząc się o komfort studiowania i wychodząc naprzeciwko potrzebom zabezpieczenia socjalnego związanego z rodzicielstwem naszych studentów, przekazujemy do użytku dwa miejsca przyjazne rodzicom z małym dzieckiem.  W tegorocznym rankingu Gazety Wyborczej uzyskaliśmy bardzo wysokie oceny, stając się pierwszym uniwersyteckim Miejscem Przyjaznym Maluchom.

... czytaj więcej

W dniach 10-11 października b.r. w naszym Instytucie miała miejsce wizyta studyjna naukowców i praktyków z Uniwersytetu Massachusetts Boston  i  American Association on Intellectual and Developmental Disabilities (AAIDD). Stronę polską reprezentowali: dr Jacek Bylica (w-ce dyrektor ds. studiów niestacjonarnych), prof. dr hab. Franciszek Wojciechowski (Kierownik Zakładu Teorii Wychowania i Opieki); dr Anna Gaweł, dr Beata Nowak, dr Sylwia Opozda-Suder, mgr Estera Twarowska-Staszek oraz dr Barbara Ostafińska-Molik.

... czytaj więcej

Szanowni Państwo,

Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich Pracowników, Doktorantów, Studentów i Absolwentów Instytutu Pedagogiki UJ do współtworzenia Stowarzyszenia studentów i absolwentów „Paideia”.

... czytaj więcej

Dr Małgorzata Kozak została nagrodzona w konkursie ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka na najlepszą pracę dyplomową poruszającą problematykę praw dziecka.

 

... czytaj więcej

Szanowni Państwo,

 

przekazuję informację, którą otrzymałam od p. prof. Aleksandry Tokarz z Instytutu Psychologii, organizatora poniżej wskazanej konferencji.

 

Dyrekcja Instytutu Psychologii UJ razem z ICIE (The International Center for Innovation in Education), współorganizuje  konferencję  „Excellence in Education: Creativity - Innovation - Leadership”, Kraków - Poland (July 1- 4, 2014) [por. www.poland.icieconference.net]. 

 

... czytaj więcej

Szanowni Państwo,


z ogromną radością informuję, a też gratuluję, że kierunek pedagogika po raz drugi znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu czasopism “Perspektywy” i “Rzeczpospolita”, tym samym wspierając prestiż Uniwersytetu Jagiellońskiego, po raz kolejny wybranego najlepszą uczelnią w Polsce.

 

... czytaj więcej

Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych UJ pragnie wesprzeć młodych zdolnych gimnazjalistów.

 

... czytaj więcej
Bezpieczny student25/05/2012

Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych Instytutu Pedagogiki UJ wraz z Pełnomocnikiem Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów,  Centrum Edukacji i Profilaktyki Społecznej PARASOL oraz Akademią  Profilaktyki i Edukacji APERTI organizują akcję „bezpieczny student”.

 

... czytaj więcej

W Instytucie Pedagogiki Wydziału Filozoficznego UJ zmienia się nazwę Zakładu Teorii Wychowania na Zakład Teorii Wychowania i Opieki.

 

... czytaj więcej